Hlavná ponuka:
Hlavné zásady pri potápaní v zime
Druhý stupeň automatiky musí byť vo vnútri suchý a mal by byť tak isto ako 1. stupeň a zásobník vzduchu udržovaný v teple do poslednej chvíle pred zanorením. Nemal by ležať v snehu, ani byť vystavený mrazivému vzduchu. Pri fujavici, alebo snežení zakryť náustok, aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti do 2.stupňa.
Z automatiky, ktorá bola vystavená mrazu, by sa nemalo ani nadychovať ani vydychovať a tiež nestláčať tlačítko sprchy na dlhšie ako 1 sekundu.
Pri vstupe do vody sa zhlboka nadýchnuť, potom vložiť automatiku do úst, ponoriť sa, vydýchnuť a ďalej normálne dýchať s automatikou stále udržovanou pod hladinou. Je to zvlášť dôležité, pokiaľ je teplota vzduchu nižšia ako teplota vody.
Vyvarujte sa namáhavej práce, ktorá vyžaduje väčší prietok vzduchu automatikou. Tá má za následok väčší chladiaci účinok a kondenzáciu vodných pár.
Vyhnite sa dlhšiemu stlačeniu tlačítka sprchy. Kompenzátor vztlaku, alebo suchý oblek nafukujte len krátkymi dávkami vzduchu.
Nikdy nepoužívajte vašu automatiku k plneniu zdvíhacích vakov, alebo k dodávke vzduchu do uzavretých priestorov.
Nevyberajte pod vodou automatiku z úst. Ak ste k tomu v kritickej situácii donútení, držte automatiku náustkom dole, za slabého stlačenia tlačítka sprchy, aby unikajúci vzduch zabránil vniknutiu vody do 2.stupňa.
Ak je automatika zaplavená, pokúste sa vodu odstrániť radšej výdychom, ako tlačítkom sprchy.
Ak dôjde k zamrznutiu automatiky, okamžite prerušte potápanie. Nesnažte sa únik vzduchu zastaviť údermi, stláčaním sprchy, trasením, alebo uťahovaním ovládacích prvkov automatiky.
Ak váš spoločník stratí zdroj vzduchu, vyvarujte sa toho, aby ste obaja striedavo dýchali z jednej automatiky. Pravdepodobnosť zamrznutia tejto automatiky sa extrémne zvýši a dostanete sa do ťažko kontrolovateľnej situácie obaja. Dajte mu svoju záložnú automatiku. Gumovú zátku z náustku vytiahnite, až keď je automatika otočená náustkom dole. Pri vkladaní do úst stále držať slabo stlačené tlačítko sprchy.